مربای به

مواد لازم:

 

طرز تهیه مربای به:

ابتدا به ها رو شسته و خشک کنین و به سایز دلخواه برش بزنین و درقابلمه مورد نظر قراربدین. روی به‌ها آب بریزین تا حدی که آب روی اونهارو بگیره وبا حرارت ملایم به مدت ۲۰ دقیقه بپزین. توجه داشته باشین که به‌ها نباید له بشن.
سپس شکر را اضافه کنین و در ظرف را بزارین تا با حرارت بسیار ملایم حدود ۳ ساعت به‌ها بپزن.
برای مزه دارکردن این مربا بسته به سلیقه خودتون، می تونین از دانه‌های هل ویا چوب دارچین استفاده کنین والبته گردوی خرد‌شده هم مرباتون رو خوشمزه می کنه.

اگر مرباتون خوشرنگ شده ولی شیره مربا به حد کافی قوام نیامده، در قابلمه روبازگذاشته وبزارین با حرارت ملایم آب اضافی آن تبخیربشه.
درآخر زمانی که شربت مربا تون قوام آمد و قرمزشرابی شد،آب‌لیموی تازه و یا ۱/۸ قاشق چایخوری جوهر‌لیمو برای جلوگیری از شکرک زدن داخل مربا بریزین وهم بزنین.
بعد از اینکه آب لیمو رو به مرباتون اضافه کردین، فقط چند جوش کافیه و بلافاصله آن را از روی حرارت بردارین.
در صورت استفاده از گردو می تونین گردو هارو با آبلیمو به مربا اضافه کنین ویا موقع سرو با گردو تزیین کنین.
مربا رو را در ظرف شیشه ای ریخته و توجه داشته باشین که ظرف کاملاً پر بشه. همین جور که داغه در ظرف ها رو ببندین واون‌ها را برعکس کنین تا هوا خارج و در آن محکم بسته بشه والبته به این روش شما مرباتون رو کنسرو میکنین. بعد از خنک شدن، ظرف مربا را درجای خنک وتاریک نگه داری کنین.

نکته:

  • پوست کندن به سلیقه‌ ای هستش ولی معمولا با پوست برای مربا استفاده می شه.
  • برای تهیه مربای به می‌توانید از به رنده شده، خلال شده و یا خرد‌شده استفاده کنین. همچنین می‌تونین بسته به سلیقه خودتون از قالب‌های آلومینیومی و یا فشاری برای ایجاد طرح‌های مختلف استفاده کنین.
  • بهتره شکر را چند ساعت قبل از پخت (حدود ۱۰ ساعت) با تکه‌های خرد شده به مخلوط کنین.
  • هرگز برای ترد شدن تکه‌های میوه، از آب آهک استفاده نکنین . مصرف چنین مرباهایی برای افراد، به خصوص کودکان و زنان باردار خطرناکه .
  • برای پی بردن به این نکته که آیا شربت مربا به اندازه کافی قوام اومده می‌تونین یک قطره از شربت را داخل آب سرد بریزین، اگر تا ته لیوان رسید و از هم باز نشد یعنی شهد از قوام کافی برخوردار است.
  • هنگام پختن به، حدود ۳ الی۴ ساعت باید در قابلمه بسته و حرارت هم کم باشه بعضی‌ها از دم‌کنی برای خوش‌رنگ شدن مربا پس از پخت آن استفاده می‌کنن.
  • توجه داشته باشین که جوشیدن بیش از حد باعث شکرک زدن مربا می شه.
  • یکی ازبهترین انتخاب های شما برای ظرف پخت مربای به، می تونه قابلمه مسی باشه. استفاده از ظروف مسی رنگ مربای شمارو بهتر می کنه.
  • برای هم‌زدن مربا بهتره از قاشق چوبی استفاده کنین .

با ما در فیس‌بوک در ارتباط باشید

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*